×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.




Ајурведа

Ајурведа Ајрун чај

990 ден.
Шифра: 2500001002 Производител: Planet Ayurveda, Индија

Arjun tea претставува комбинација од чисти билкини состојки опишани во древните ајурведски текстови.

Формулар за нарачка

Опис

Arjun tea претставува комбинација од чисти билкини состојки опишани во древните ајурведски текстови. Главната билка во составот на чајот е Terminalia Arjuna билка но и други билки и истите се добри за:
Terminalia Arjuna:
1. Помага во работата на црниот дроб и го подобрува апетитот.
2. Ги штити клетките на телото преку своите антиоксидантни својства.
3. Го помага здравјето на срцето и помага во одржување на функцијата на срцето. 
Elettaria cardamomum:
1. Помага за одржување на имунитетот.
2. Ја поддржува кардиоваскуларната функција.
Boerhavia diffusa:
1. Благотворно влијае на срцето и кардиоваскуларниот систем.
2. Помага за одржување на нормално ниво на гликоза.
Арјун теа се прави земајќи ги во предвид чистите ајурведски начини на третирање. Продуктот се состои од безбедни билки кои се користат во Ајурведата уште од древните времиња. Ајурведата, древниот индиски здравствен систем, се практикува во Индија повеќе од 5 000 години. Користејќи билки, минерали, правилна исхрана, прочистување и пред сè, соодветен начин на живеење.
Концептот на Арјун теа е заснован врз подготовките опишани во Ајурведата како „Кшеер пак”, т.е. вриење на билките во млеко и вода за да се добијат течни растворливи (во вода и маснотии) екстракти од нив, всушност, да се извлече нивната максимална полза.
Начин на приготвување: 1. Во сад ставете една шолја млеко (250 ml) и една шолја вода (250 ml), 2. Ставете 5 g Арјун теа (рамна кафена лажичка), 3. Оставете да врие на пониска температура и одвреме навреме промешувајте, 4. Оставете да врие додека смесата не се преполови, односно додека не стане една шолја, 5. Без цедење испијте го прекрасниот напиток.
-не треба да се надминува препорачаната доза.
-овој производ не треба да се користи како замена за разновидна храна
-производот треба да се чува надвор од дофат на деца.
-Секое пакување содржи 125 гм чај.
Забелешка: Сите производи на Планет Ајурведа не содржат животински продукти и се погодни за вегетрјанци. Тие се 100% природни и намаат никакви додатоци, бои, хемикалии и адитиви. Не создаваат никакви несакани ефекти.